Siła małych kroków – filozofia kaizen

Wiesz co to „kaizen”? Może słyszałeś/aś o metodzie małych, kroków?
My ją odkrywamy prawie codziennie. Gdy nie chce nam się zrobić czegoś „dużego”. Gdy ciężko nam się zabrać za jakieś trudne dla nas działanie. Gdy ciężko zmobilizować się do ćwiczeń czy do biegania. Też tak miewasz?

Podczas pracy z klientami i klientkami coachingu, czy też w trakcie warsztatów zadajemy często pytanie „jaki możesz zrobić pierwszy, najmniejszy krok w stronę celu?” Tak, warto zastanowić się nad tym najmniejszym z małych działań, które przybliżą Cię nawet odrobinę do tego co chcesz osiągnąć. Czasami to nie jest ważne jak daleko się przemieszczasz, ważne, że nie stoisz w miejscu!

To jest właśnie filozofia kaizen. Dzięki niej, bez wprowadzania rewolucyjnych zmian (bo nie zawsze jesteśmy w stanie za takie się zabrać i nie zawsze są one najlepszym sposobem na osiągniecie celu), krok po kroku możemy dotrzeć do tego, czego chcemy i o czym marzymy.

Jak można wprowadzić kaizen do swojego życia? Jest kilka strategii, wśród nich jedna, którą bardzo lubimy: „podejmuj małe działania”. O co chodzi? O rozłożenie pracy na mniejsze części, o rozpoczęcie jakiejś aktywności od najmniejszego jej elementu. Np. jeśli chcesz zmniejszyć swoje wydatki, to przed podejściem do kasy w sklepie odłóż na półkę jedną rzecz z koszyka. Za każdym razem. Lub jeśli chcesz spać dłużej, połóż się każdej nocy o jedną minutę wcześniej lub każdego poranka poleż w łóżku o jedną minutę dłużej. Tak proste działania mogą przyczynić się do większej zmiany. Wystarczy spróbować!

Jak zastosować kaizen w praktyce?
Zastanów się jaki NAJMNIEJSZY krok możesz uczynić by osiągnąć to, czego chcesz. Sprawdź czy możesz ten krok podzielić na jeszcze mniejsze części. Znajdź takie działanie, które możesz zrobić już dziś. Nawet teraz. Co to będzie? Co będzie tak małe, że nie będzie kosztować Cię dużego wysiłku, a przybliży Cię do celu? Gdy już będziesz wiedzieć – zrób to! Przecież to jest tak mała rzecz, że możesz zrobić ją od ręki:)

Zainteresowała Cię ta metoda? Sięgnij do książki „Filozofia kaizen” Roberta Maurera. Znajdziesz tam jeszcze 5 strategii jak możesz wprowadzić kaizen do swojej pracy i życia.

Dominika Pruszczak

12806027_531604283678805_5774448579102965187_n